معرفی فیلم: سرآغاز Inception

معرفی فیلم:

سرآغاز Inception

کاویان صادق زاده میلانی

سرآغاز یکی از بهترین فیلمهایی است که من در دهۀ اخیر دیده ام. هالیوود البته برنامۀ تابستانی مفصلی دارد و فیلم از پس فیلم کیسه های هالیوود را انباشته از دلار می کند و عموما ً به مشتری (یا مخاطب) سرگرمی ارائه می کند. سرگرمی که اکثرا نیازی به تمرکز و اندیشه ندارد و خلاقیت خاصی در آن به کار نرفته است. سرآغاز در قلمرو فیلمهای هالیوودی باید یکی از جالبترین و عمیقترین فیلمهای دهۀ اخیر باشد و من به خاطر ندارم که در هیچ فیلمی این مقدار تمرکز و دقت به دلیل پیچیدگی فیلم لازم باشد.

بررسی سکانسها، تصویر ویژه، هنرپیشه گان و فیلمبرداری فیلم را به متخصصان فیلم و سینما ارجاع می دهم چون کار تخصصی من نیست. ولی یک زاویه مهم سرآغاز که از دید منتقدان سینما پنهان مانده زاویۀ روانشناختی فیلم است. ماجرای فیلم در لایه های مختلف خواب صورت می گیرد. وارد داستان و نمی شوم تا تازگی آن برای خواننده از دست نرود ولی این لایه ها یا طبقات خواب در چند مرحله به کارگردان کریستوفر نولن فرصت لازم را برای بررسی ضمیرناخودآگاه یا نیم آگاه را می دهد. در روانکاوی فروید رویا-کار مکانیزمهای روانی هستند که مواد خام را تبدیل به درونمایۀ نمایان می کند. عناصر و موارد خام این رویا-کار از یادپیمایی آزاد یا برزبان آوردن هرچه در به خاطر می اید و درونۀ نهان ضمیرناخودآگاه است. زیربنای فیلم بر مبنای توانایی گروهی در تاثیرگذاری در رویاها یا خواب دیگران و بخصوص از طریق حضور و تعامل با این ضمیرناخودآگاه است که به ماجرایی جالب و جذاب می انجامد.

به هر حال دیدن این فیلم را به همگان توصیه می کنم و یک توصیه کوچک دیگر اینکه برای چند روزی قبل از دیدن فیلم یادداشتهای خود را در بارۀ فروید و تعبیر خواب و تقسیم بندیهای فروید را بررسی و مرور کنید. به کارتان خواهد آمد.

Advertisements
این نوشته در سينما ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s