قرآن سوزی یک کلیسای کوچک در امریکا

قرآن سوزی یک کلیسای کوچک در امریکا

کاویان صادق زاده میلانی

قانون قانون است، یعنی عموما ً در امریکا قانون همانی است که اجرا می شود. آزادی سخن البته خوب است و نکو. یک کشیش امریکایی و کلیسای کوچک پیرو او باوری دارند که برای امریکای امروز نامتعارف است. یعنی باور دارند که اسلام دینی شیطانی و مسلمانان پیرو شیطانند. به هر دلیل و سند و مدرک مردم پسندی هم این اعتقاد را مستند نمی کند و برهانش متن انجیل و خوانش او از انجیل است.

روز سوزاندن انجیل در طی مراسمی که از تمام رسانه ها پخش می شود همان روز معروف یازدهم سپتامبر است.

http://www.reuters.com/article/idUSTRE68709M20100909

البته کتاب سوزی در امروزۀ امریکا امر نادری است ولی به هر حال حق است و به عنوان جزوی از آزادی بیان تلقی می شود. تنها شی ء که در امریکا سوزاندن آن ایراد دارد از قضا پرچم امریکا است که همیشه بحث انگیز است و گروهی نیز بر این باورند که پرچم امریکا نماد آزادی است و حق سوزاندن پرچم در آن موجود و عیان است. در الهی نبودن (بعضا شیطانی بودن دین اسلام) بسیاری از مسیحیان دوآتشه و تندرو امریکا هم قولند ولی برای دفع دوربین و حضور در جامعۀ مدنی از این کار سرباز می زنند و یا آنرا نکوهش می کنند. بعضی ها هم می گویند کار درستی نیست به دلیل اینکه عواقب دارد، یعنی مثلا طالبان را علیه سربازان امریکایی جری می کند و شهرت کشیش مزبور و کلیسای او برای ارتش هزینه مند می شود و یا برخی مسلمین را به واکنش منفی می آورد. یعنی هزینۀ عملی و پراتیک قضیه برای اینان مطرح است.

به هر حال سوزاندن کتاب در دین بهائی عملی ناشایست و خطا است. البته آزادی بیان چیز دیگری است و سوزاندن کتاب چیز دیگری. این کشیش اگر حرفی برای گفتن داشت از چند مسلمان مطرح دعوت به مناظره و گفت و شنود می کرد. کتاب سوزی روش درست و سالمی برای گفتمان سازنده نیست و تنها منفعتش برای این کلیسای کوچک حاشیه سازی و جذب نفر و توان مالی است.

Advertisements
این نوشته در اسلام, سکولاریزم و جایگاه عقل و دین ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s