بیانیۀ سناتور پاتریک لیهی دربارۀ اذیت و آزار بهائیان ایران

بیانیۀ مطبوعاتی

بیانیۀ سناتور پاتریک لیهی دربارۀ اذیت و آزار بهائیان ایران

29 سپتامبر 2010

جناب رئیس، مایلم لحظه‌ای توجّه مجلس سنا را به اعضاء جامعۀ بهائی، که از سوی حکومت ایران تحت اذیت و آزار شدید قرار دارند، جلب نمایم.

سناتورها باید واقف باشند که هفت تن از مدیران سرآمد جامعۀ بهائی ایران هم‌اکنون در زندان به سر می‌برند و به اتّهام جاسوسی، برقراری دستگاه اداری غیرقانونی، و تبلیغ علیه نظام اسلامی به ده سال حبس محکوم شده‌اند.

جالب آن که، امر بهائی در قرن نوزدهم در ایران تأسیس شده و بهائیان را از وابستگی سابق به اسلام جدا ساخته است.  بانی این دیانت، معروف به باب، در آن زمان دستگیر شد، در سیاه‌چالی محبوس گشت، و سپس، مانند بیست هزار تن از پیروانش، اعدام شد.  این فجایع سبب لطمات شدید به دیانتی شد که اصول عقایدش شامل وحدت، صلح و تنوّع و کثرت جهانی است.

اذیت و آزار بهائیان در قرن بعدی نیز ادامه یافت که به نابودی کتب و آثار بهائی در سال 1933، و تخریب ساختمان مرکزی بهائی در سال 1955 منجر شد.  از زمان برقراری جمهوری اسلامی ایران در سال 1979، حکومت به تبعیض جدّی علیه بهائیان شدّت بخشید.  کودکان از وصول به تحصیلات عالیه منع یا مأیوس شدند، بهائیان از اجرای علنی آداب و رسوم مذهبی خود ممنوعند، آنها از تأسیس مؤسّسات تجاری یا پیشبرد و ارتقاء شغلی باز داشته می‌شوند، و قبرستان‌های بهائی تخریب می‌گردد.  بهائیان در معرض افتراهای رسانه‌ها هستند و غلباً شیطان پرست نامیده می‌شوند.

بازداشت هفت مدیر جامۀ بهائی جدیدترین سوء رفتار ایرانیان علیه اعضاء این دیانت است.  این مردان و زنان موسوم به «یاران ایران»، گروهی بهائی بودند که برای رفع نیازهای بهائیان ایران فعالیت می‌کردند.  گروه مزبور، بعد از بازداشت، متلاشی شد و حمایتی که بهائیان در ایران بسیار به آن نیاز داشتند از آنها سلب گردید.  مدیران مزبور در سال 2008 محبوس شدند و مدّت بیست ماه هیچ دادگاهی برای آنها تشکیل نشد و لذا محاکمه نشدند.

حرکت ایذایی حکومت ایران که به نحوی سازمان یافته علیه بهائیان اِعمال می‌گردد، از موارد واضح نقض مفادّ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی است، که ایران از امضاء کنندگان آن است؛ از جمله این موارد فرصت‌های اقتصادی و آموزشی، آزادی دینی و فرایند مناسب قضائی است.  نقض قوانین خود ایران نیز از جمله این موارد است.

رهبران برجستۀ جهانی، مانند کلینتون وزیر امور خارجه، همتای بریتانیایی‎اش ویلیام هیگ، و رئیس پارلمان اروپا، جرزی بوزک، در حمایت از بهائیان ایران سخن می‌گویند.  آنها نسبت به سوء رفتار ایران با بهائیان ابراز نگرانی و مخالفت کرده‌اند.  آنها به فهرست بلندی از گروه‌های حقوق بشر، مانند فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر، دیده‌بان حقوق بشر و انجمن ایرانی دفاع از حقوق بشر، ملحق شده‌اند.  مایلم در محکوم کردن اذیت و آزار اقلّیت دینی بهائی توسّط حکومت ایران فریاد اعتراض بلند کنم.

جناب رئیس، ملّت ما از حقوق و آزادی‌های بنیادی حمایت می‎کند.  ما کامل نیستیم، و هر زمان که در زمینۀ ارزش‌ها و اصول خود قصوری ورزیده‌ایم در بلند کردن فریاد اعتراض درنگ نکرده‌ام.  امّا بر این باور نیز هستم که این تکلیف و وظیفۀ ما است که هر زمان حقوق بنیادی شهروندان سایر کشورها نیز نقض می‌گردد معترض گردیم.  بهائیان ایران شایان تحسین و مستحق حمایت هستند.

http://leahy.senate.gov/press/press_releases/release/?id=c9a0b087-c468-43b9-a427-7e8a6ff6a182

Advertisements
این نوشته در حقوق بشر ارسال شده و با برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s