ذهنیت جابلقا و جابلسا و نخبه کشی در ایران امروز

ذهنیت جابلقا و جابلسا و نخبه کشی در ایران امروز

کاویان صادق زاده میلانی

 

در حدیثی از حضرت علی داریم که:

..عن ابی عبدالله (ع)، عن ابیه، عن علی بن الحسین، عن امیرالمومنین…قال: ان ّ  لالله بلدة ً خلف المغرب یقال لها جابلقا، و فی جابلقا سبعون َ الف امة، لیس منها امة الا مثل هذه الامة…

(بصائر الدرجات جلد 2 ص 429)

بدرستیکه برای خداوند سرزمینی است پس از مغرب که آن را جابلقا می گویند و در آن هفتاد هزار امت زندگی می کنند، و نیست از میان آنها امتی مثل این امت…

که از این موارد صاحب بصائر یک بخش کامل آورده و مولفان بعدی و متاخر شیعه آنها را پذیرفته و نقل قول کرده اند مثل مجلسی در بحار و مواردی مثل المحتضر و اثباة الهداة و تفسیر البرهان و موارد بسیار دیگر.

حال از حضرات بهائی ستیزان خواهشمندم زحمت بکشند و طول و عرض جغرافیایی این شهر را مشخص کنند. شهری که در ورای غرب قرار دارد و در آن هفتاد هزار امت قرار دارد !

ایراد امروز ایران ما یکی همین ذهنیت غیر علمی و غیر تاریخی است. اینگونه است که ما، ما شدیم و با همین ذهنیت ضدعلمی و ضد تجربی و بد خواندن متون و تشبث به تعصبات و باورهای عتیقه به یک خودکشی و انتحار فرهنگی دست زده ایم.

این است نتیجه باوری که معتقد است که امامش به درون چاهی (یا سردابی) رفته بنا بر نوشته علامه مجلسی در جلد سیزده بحارالانوار، و پس از ورود در سن نسبتا ً بالای چهل یا پنجاه سالگی آن بزرگوار خبری از خروج ایشان نیست، یا متونی که تعداد ائمه را بین هفت تا 13 و یا بیشتر در نوسان نگه می دارد و مواردی که مباحثش را گفته ایم و تمام کرده ایم و جوابی البته نگرفته ایم.

بی خبری و خود را به خواب زدن و خشونت را جایگزین عقل و خِرد کردن تا به کی؟

البته مطمئن هستم که بهائی ستیزان خواهند جنبید و باز هم محتوایی بی پا ارائه خواهند کرد ولی این متون و بررسیهای تاریخی برای وجدانهای آگاه کافی است.

حال حضرات بهائی ستیز خوب بود زحمت می کشیدند و برای نشان دادن علمی بودن گزاره ها و درست خوانی متون طول و عرض جغرافیایی جابلقا و یا مکان آن را بر روی نقشه مشخص کنند.

 

 

 

Advertisements
این نوشته در نقد تاریخی, هویت ایرانی, اسلام, سکولاریزم و جایگاه عقل و دین ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s