تساوی حقوق و برابری زن و مرد

سخن

تساوی حقوق و برابری زن و مرد از اصول مهم قوانین مدنی و قضایی امروز است. این واقعیت تلخ تاریخی را باید پذیرفت که در بیشتر تاریخ آموزه های اجتماعی در جهت بازداری زنان از حقوق حقه و تساوی حقوق و به عنوان ابزاری برای توسعۀ نابرابری مدنی و قانونی به کار رفته است. در نگرشی کلی فلسفه و قانون البته حرف برای گفتن دارد و می توانند به گفتمانهای سودمندی در مسائل اجتماعی مایه رسانی کند. جامعۀ سالم و مردمسالار جامعه ای است که به تمام گروهها فضا و میدان می دهد که در چنین گفتمانهایی مشارکت کنند. تساوی زن و مرد در حقوق و حضور اجتماعی از جمله مسائلی است که بشر امروزی هنوز به حل آن موفق نشده است. چه در تئوری و چه در عمل.

بحث تساوی حقوق زن و مرد نیاز به چند تعریف برای گشایش دارد. تعریف اولی که نیاز به بسط دارد تعریف حقوق و یا حق است. منشاء حق چیست؟ آیا حق در هستی شناسی جایی دارد و یا یک تعریف قانونی و اجتماعی و فرهنگی است که واقعیتی ذهنی است؟ کاربرد روزانه ما از حق، واژه هایی مانند حقوق بشر، حقوق کارگر، حق رای و مفاهیمی نظیر اینها را در بر دارد. باید پرسید آیا حق رای یا حق کارگر واقعیتی ذهنی (ساختار ذهنی) و یا واقعیتی عینی و موجود است؟ سپس تعریف مورد نظر از زن و مرد چیست؟ آیا زن یک تعریف دارد و آیا زن هویتی یکسان و همگن و غیرتاریخی دارد؟ اطلاق واژۀ زن بر یک شخص آیا در تورنتو و تهران و توکیو و تانزانیا تعریف مشترکتی را از آن انسان می رساند؟ آیا زن تاریخ دارد و معنی و مفهوم زن بودن در طول تاریخ متحول شده است؟ و مرد چیست؟ ایا مرد هر آنچه هست که زن نیست و برعکس؟ از نگاه هستی شناسی مرد را باید چگونه تعریف کنیم تا از زن متمایز شود؟ صرفنظر از تفاوتهای فیزیکی آیا زن و مرد از دو گوهر گوناگون هستند؟ اینها تعاریفی هستند که بحث هویت جنستی و مسالۀ تساوی حقوق زن و مرد نیازمند بررسی و هضم آنها است.  

پرسشهای مطرح شده در متن فوق شاید نیاز به برگزاری نشستها و سمینارهایی در این حوزه دارد تا بتواند حداقل برخی از این سوالها را در مورد مساله تساوی حقوق زن و مرد مطرح کند. شک نیست که  روح جهان امروز بیش از پیش پذیرای زن و حقوق زن است.

در راستای رسالت رسانه ای و فرهنگی قصد آن باید داشت که با معرفی آراء کارشناسان و متخصصان این بحث را فراتر ببریم و با برقراری کنفرانسها و نشستهایی حقوق برابر زن و مرد و حضور فزایندۀ زن در جهان را جزو تعریف خود از جریان تاریخ ارائه کنیم.

با ما در این راستا همراه باشید.

Advertisements
این نوشته در برابری جنسیتی, حقوق بشر, سکولاریزم و جایگاه عقل و دین ارسال شده و با برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s