فراخوان برای آزادی خبرنگار و زندانی عقیدتی، بهمن احمدی امویی

فراخوان برای آزادی خبرنگار و زندانی عقیدتی، بهمن احمدی امویی


بهمن احمدی امویی در تاریخ 30 خرداد 1388 بازداشت شد و هم اکنون در حال گذراندن یک دوره محکومیت پنج ساله در زندان اوین است. از زمان بازداشت، بهمن مدتی را در بازداشت انفرادی گذرانده و در شرایطی دشوار و در زیر فشار زیاد مورد بازجویی و پرونده سازی امنیتی قرار گرفته، و سپس محاکمه و در شعبۀ 54 دادگاه انقلاب محکوم به پنج سال زندان شده است. در ضمن، در این مدت از ملاقاتهای حضوری با خانواده محروم بوده است و در یکسال اخیر نیز بدون هیچگونه توضیح رسمی یا توجیه قابل قبولی از تماس تلفنی با بیرون نیز محروم بوده است.

بهمن احمدی امویی یکی از خبرنگارانی است که پس از انتخابات دورۀ اخیر ریاست جمهوری در خرداد 1388 بازداشت شد. تنها گناه او عملکرد حرفه ای و انجام وظیفه به عنوان یک خبرنگار بوده است. به عبارت دیگر بهمن یک زندانی عقیدتی است. مقاله های چاپ شدۀ او در نشریات رسمی و سایتها توسط بازجویان وزارت اطلاعات و مراجع قضایی به عنوان سند علیه او ارائه شده است، از جمله دو اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی.» مقاله های انتقادی بهمن امویی در مورد عملکرد آقای احمدی نژاد در دورۀ اول ریاست جمهوری نیز به عنوان شواهد «توهین به رئیس جمهور» و «تبلیغ علیه نظام» معرفی شده است. به علاوه سردبیری سایت خبری «خرداد نو» نیز جزو شواهد «اقدام علیه امنیت ملی» علیه وی ارائه شده است. به ویژه، چاپ دوبارۀ اشعار شاهنامۀ فردوسی، یک اثر حماسی—ملی و فرهنگی، در «خرداد نو» نیز یکی از جرائم مطرح علیه این زندانی وجدان است.

ما امضاء کنندگان زیر، خواهشمندیم که دولت ایران فوراً و بدون قید و شرط، زندانی وجدان بهمن احمدی امویی را آزاد کند. ما همچنان خواستار آنیم که کمیسیونر عالی حقوق بشر در سازمان ملل متحد، پروندۀ او را با بازخواست مقامهای مسئول در ایران پیگیری کند، تا حقوق متعارف و شناخته شدۀ در موازین قانونی ایران و حقوق بین المللی به او اعاده شود. این حقوق شامل حق تماس تلفنی با بیرون، ملاقاتهای حضوری با اعضای خانواده، از جمله همسر و مادر بیمارش، حق مرخصی و معالجه پزشکی است.

ما امضاء کنندگان زیر، خواهان آنیم که مقامهای مسئول در ایران، با برداشتن قدمهای جدی و محکم، کارنامۀ حقوق بشری و جایگاه بین المللی خود را با آزاد کردن تمام زندانیان بازداشتی پیرو انتخابات ریاست جمهوری اخیر و رعایت حقوق بشر تمام زندانیان عقیدتی بهبود بخشند.

Advertisements
این نوشته در حقوق بشر ارسال شده و با برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s